, , ,

Proces tworzenia ilustracji na stocki cz.1

Przygotować ilustrację do sprzedaży na stockach jest bardzo łatwo. Potrzebujemy kilku rzeczy: szkicownika, ołówka, a najlepiej kilku o różnych stopniach miękkości, gumki i pomysłu. To na początek. No i zaczynamy rysować.

Załóżmy że chcemy zrobić ilustrację skateboardzisty. Złożenie jest takie, że ma to być dynamiczna sylwetka z jakimiś dodatkowymi elementami. Nie wszyscy potrafią rysować z głowy, a więc trzeba mieć modela. Ja zazwyczaj w tym celu robię jedną z dwóch rzeczy: albo szwendam się po mieście w poszukiwaniu miejscówki skejtowej i robię zdjęcia, albo renderuję sobie postać człowieka  w darmowym programie 3 DAZ Studio (a czasami wykorzystuję te dwa źródła na raz).

Jak mamy już materiały źródłowe to bierzemy kartkę, ołówek i rysujemy. Ale nie chodzi tu o zwykłe przerysowanie postaci “przez kalkę”.  Trzeba rysunek zrobić tak jakby od początku, a materiały źródłowe mają, w tym przypadku, dostarczać informacji na temat anatomii i perspektywy. Rysunek nie koniecznie musi być ostateczną wersją ilustracji i rzadko kiedy tak jest. Permanentnie ulega zmianom, niektóre rzeczy zostawiamy do dopracowania w  Illustratorze.

A tak wygląda moje źródło do przyszłej ilustracji zrobionej wektorowo, o czym będzie w następnym wpisie.